Lulea, vicepreședinte AUR: „Georgescu a folosit boti și troli”

Politica nationala Slider

Marius Lulea, prim vicepreședinte al AUR și propunerea acestui partid pentru funcția de premier, susține că procentele mari ale lui Călin Georgescu în alegerile prezidențiale se datorează unui algoritm de influențare a votului pe TikTok, folosit înainte de Diana Șoșoacă și care acum a ajuns în mâinile lui Georgescu. Algoritmul este avansat.

-Domnule Lulea, de ce credeți că Georgescu a luat procente atât de mari?
Nu este nicio surpriză că există un vot antisistem și anti partide politice. AUR este un partid politic și există 10-15 % din oameni care nu se orientează spre niciun partid politic și se hotărăsc la final ce votează

-Dar legat strict de această campanie electorală? Când l-ați perceput ca pe un pericol care să ia din voturile AUR?
Dumnealui a început campania electorală cam cu 3%, ca toți candidații independenți, avea un potențial de creștere datorită campaniilor precedente, dar a existat în ultima săptămână o acțiune online făcută în mod organizat prin care s-a încercat manipularea opiniei publice prin intermediul unor conturi false.

-Cum mai exact?
S-au folosit boți și troli. Noi am constatat încă din 2022, din partea a doua a anului, că sunt folosiți și la Diana Șoșoacă. Generarea acestor boți se face automat pe baza unor softuri și echipamente performante și în momentul în care Șoșoacă a fost retrasă de pe scena politică boții au fost mutați pe Călin Georgescu.

 

Mai multe citiți pe Hotnews AICI

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *