UPDATE / ”Jihadul” din USR Cluj continuă. Semnatarii scrisorii deschise suspendați din partid! Luptă dură pentru locurile eligibile pe listele parlamentare

POLITIC/ADMINISTRAȚIE Slider

UPDATE

Azi am demisionat din calitatea de membru al USR. Conform notificării primite de la BJ USR Cluj, în prezent sunt doar suspendat din calitatea de membru până la rămânerea definitivă a deciziei de excludere.
Nu doresc să mai fiu asociat, în niciun fel, cu conducerea USR Cluj și cu scandalurile constante pe care le generează”, a transmis Călin Groza, consilier local USR Cluj-Napoca.

Siteul Media9.ro a publicat un comunicat intern al USR Cluj. ”Noi nu am dat nici un comunicat presei, nu comentăm procedurile interne”, a declarat, pe de altă parte, pentru Clujul Politic, Oana Murariu, președintele USR Cluj.

”Stimați colegi,

În urma cercetării disciplinare deschise ca urmare a comunicării în extern (presă și social media) a unor informații și opinii cu privire la membrii USR și proceduri interne, cu prejudicierea imaginii USR, pe baza art. 15 alin. (2) coroborat cu art. 13 lit. c) din Statutul Uniunii Salvați România, Biroul Filialei Județene USR Cluj a decis cu majoritate de voturi următoarele:

  – Suspendarea disciplinară pentru 6 luni a membrilor: Cristina Daniela Fărcaș, Sergiu Ionuț Oltean și Mihai Goțiu.
– Excluderea disciplinară a membrilor: Dan Paul Dehenes, Marius Todoran și Călin Groza, pe fondul unor antecedente similare.

Biroul Județean susține promovarea imaginii partidului prin toate mijloacele necesare și în baza statutului acestuia, fiind conștient de câtă muncă depunem fiecare dintre noi pentru USR în comunitatea clujeană.”

Ședința a fost condusă de deputatul Viorel Băltărețu, cel care a scos doar 6 la sută la alegerile locale din 9 iunie, când a vrut să iasă primarul Clujului, un eșec total.

––––––––––––––––––––––––––––––

Continua ”jihadul” în USR Cluj, așa cum a relatat anterior Clujul Politic AICI și AICI. De data aceasta s-a trecut la sancțiuni. Cei șase semnatari din vară, de dinainte de Congresul în care Elena Lasconi a fost aleasă președinte, care criticau dur activitatea  conducerii filialei USR Cluj, au fost sancționați.

Doi dintre aceștia, încă consilieri locali, până în noiembrie, au fost excluși din partid! E vorba de consilierul local Dan Dehenes, de la comuna Florești și de consilierul local din Cluj-Napoca, inginerul Călin Groza, de la Cluj-Napoca. Ceilalți trei semnatari, printre care consilierul local Marius Todoran din Florești,  au fost suspendați 6 luni din partid! Dehenes și Todoran aveau oricum depuse demisia din USR din 1 noiembrie, când le încetează mandatul de consilier local, au spus surse pentru Clujul Politic.

Care e miza sancțiunilor?

Miza excluderilor si suspendărilor este ca acești șase membri să nu ajungă pe lista de delegați care vor vota pe cei care vor ocupa locurile pe lista pentru parlamentare!

Lista va fi votată în cadrul viitoarei Adunări generale a USR Cluj, care va avea loc în curând.

”Fac contestație la Comisia de arbitraj” a spus pentru publicul Clujul Politic unul dintre sancționați.

Calin Groza, consilier local dat afară din partid de Biroul Județean al USR Cluj/ foto pagina oficială de facebook

Lupta dură pentru locurile eligibile

USR Cluj are așteptări mari de la parlamentare, iar lupta pentru locurile eligibile e dură în partid, mai ales la Senat!

La Camera Deputaților si-au depus dosar să fie puși iar eligibili, pentru al doilea mandat, actualii deputați Oana Murariu si Băltărețu zis si 6 la sută, cât a scos la alegerile locale pentru primărie, când a candidat la funcția de primar.

Lupta mare e la Senat unde, surpriza imensă, și-a depus candidatura Alexandra Oană, consilier local vocal, profesoară de engleză la o școală privată din Cluj, apoi senatorul  Cristian Bordei, care vrea si el al doilea mandat, desi are o notorietate foarte mică și realizările sale, dacă sunt, sunt foarte puțin cunoscute de clujeni. Un alt pretendent este controversatul Ciprian Rus, viitor consilier local, care vrea, spun sursele USR, cu ardoare un post de senator!

Captură primită de la o sursă Clujul Politic a mesajului intern, de pe grupul de WhatsUp al USR, al candidatului la un loc pentru Senat, Ciprian Rus

Deaocamdată, nu și-a mai depus dosar actualul deputat Radu Molnar, marginalizat de conducere. Pe el puteți să îl vedeți pe contul său de TikTok unde face emisiuni permanent.

Vom vedea alegerile parlamentare din 1 Decembrie și, apoi, la redistribuirea voturilor ce va ieși.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *