Fostul ministru PSD al Sănătăţii Alexandru Rogobete îi reproşează premierului interimar Ilie Bolojan că, în numele ”refoirmei”, nu a fost de acord cu scoaterea la concurs a unor posturi de medici, nici macar cand acestea le erau necesare spitalelor, rezultatul fiind că foarte mulţi dintre cei peste 2.000 de tineri medici care au terminat rezidenţiatul, au promovat examenul de specialitate şi au primit recunoaşterea oficială a profesiei au ajuns şomeri. ”Nu faceţi nicio reformă. Nici dumneavoastră, nici cei care vă înconjoară”, remarcă Rogobete.
”Hai să aprindem puţin lumina. Pentru că, dacă tot acesta este sloganul pe care s-au cheltuit milioane în ultimele săptămâni, măcar să vorbim şi despre realitate. Ca fost ministru al Sănătăţii am semnat peste 2.000 de diplome de medic specialist. Peste 2.000 de tineri care au terminat rezidenţiatul, au promovat examenul de specialitate şi au primit recunoaşterea oficială a profesiei prin semnătura mea. Ştiţi ce au primit mai departe? În foarte multe cazuri, şomeri!, scrie Rogobete duminică, pe Facebook.
El explică situaţia prin faptul că premieru Ilie Bolojan nu a fost de acord cu scoaterea la concurs a unor posturi, nici macar cand acestea le erau necesare spitalelor.
”Pentru cǎ fǎcea „reformǎ”!”, remarcă ironic fostul ministru al Sănătăţii.
Rogobete relatează că, aceeaşi perioadă, managerii de spitale îi spuneau că nu mai au cu cine acoperi gărzile. ”Pacienţii aveau dreptate când cereau medici. Colegii mei aveau dreptate când cereau locuri de muncă. Iar eu eram între cele două tabere, încercând să găsesc soluţii acolo unde alţii blocau deciziile. Aceasta este reforma?”, se întreabă el, argumentând: ”Să formezi medici pe bani publici, să investeşti ani de pregătire în ei şi apoi să-i laşi fără posibilitatea de a profesa, în timp ce spitalele duc lipsă de personal?”.
În opinia sa, reforma nu înseamnă să opreşti sistemul, ci să-l faci să funcţioneze mai bine şi astăzi se vorbeşte mult despre reformă, dar prea puţin se construieşte.
”Cuvântul a devenit un instrument de comunicare, nu o politică publică. Cine cunoaşte tehnicile de comunicare înţelege foarte bine diferenţa dintre percepţie şi realitate. Nu faceţi nicio reformă. Nici dumneavoastră, nici cei care vă înconjoară. Vă folosiţi doar de cuvântul „reformă” pentru că aţi înţeles că are priză în mentalul colectiv şi investiţi masiv în construirea acestei percepţii prin campanii de comunicare”, îi transmite Rogobete lui Ilie Bolojan.
Fostul ministru al Sănătăţii subliniază că o reformă adevărată se măsoară în rezultate, nu în sloganuri.
”Domnule Bolojan, opriţi-vă. Lăsaţi România să meargă înainte prin fapte, nu prin etichete”, conchide Alexandru Rogobete.