Boc a fost la Ungheni de unde a transmis un mesaj de susținere a Republicii Moldova

POLITIC/ADMINISTRAȚIE Slider
 

Emil Boc, primarul municipiului Cluj-Napoca, a fost invitat de edilul Vitalie Vrabie să participe, vineri, la sărbătoarea Zilelor orașului Ungheni, la inaugurarea unui proiect comun de infrastructură. Vizita a prilejuit nu doar celebrări locale, ci și un mesaj puternic de unitate românească și sprijin pentru viitorul european al Republicii Moldova.

Emil Boc a fost prezent la evenimentul de finalizare a unui proiect de infrastructură realizat cu implicarea Clujului, semn al cooperării dintre cele două comunități înfrățite. În cadrul vizitei, primarul clujean s-a întâlnit și cu Igor Grosu, președintele Parlamentului Republicii Moldova.
 

Discuțiile purtate au vizat atât colaborarea administrativă, cât și temele mari ale prezentului: consolidarea relației dintre România și Republica Moldova și susținerea parcursului european al Chișinăului.

În discursul său, edilul din Cluj a vorbit despre semnificația limbii române ca fundament identitar, dar și despre respectul pe care Republica Moldova îl câștigă pe scena internațională.

Aveți o țară minunată, bogată și frumoasă, respectată astăzi de întreaga lume. Faptul că cei mai mari lideri europeni au venit recent la Chișinău arată încrederea pe care Europa o are în Moldova și în parcursul său democratic”, a spus Boc.

„După mii de ani în care a prevalat dreptul forței, europenii au decis să impună forța dreptului. În Europa, fie că ești mare sau mic, ești egal în drepturi, cu granițele respectate, invitat la aceeași masă cu ce ai tu mai bun. Acesta este proiectul care a adus pace și prosperitate. Iar astăzi, în fața unor tentații de a reveni la logica cuceririi, trebuie să facem tot ce ne stă în putință pentru a apăra pacea pentru copiii noștri”, a punctat Boc.

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *