OPINIE Alin Tișe: „Partidul Labagiilor?!?”

POLITIC/ADMINISTRAȚIE Slider

Președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, a reacționat public după declarațiile recente ale Alinei Gorghiu, lider liberal, care și-a caracterizat colegii de partid în termeni jignitori, folosind expresiile „misogini și labagii”.

𝐏𝐚𝐫𝐭𝐢𝐝𝐮𝐥 𝐋𝐚𝐛𝐚𝐠𝐢𝐢𝐥𝐨𝐫?!?
(Prezentul text este un pamflet)
”Adevărul” a scăpat din guriță. Nu la o conferință. Nu într-un interviu. Ci, într-un moment de sinceritate pură a unei ”doamne” a politicii românești. O “lideră” liberală neobosită și-a descris colegii de partid (adică și pe mine!), „misogini și labagii”.
Nu știu care termen deranjează mai mult partidul?! Sau dacă deranjează!? Nu opoziția a spus asta. Nici măcar electoratul puțin, cât a mai rămas … A spus-o tocmai cineva la care unii nu se așteptau. Eu da: adică chiar cineva din partid!
Douăzeci de ani și mai bine i-a petrecut în funcții publice. Girate de misogini și labagii. Cu zero confruntări uninominale. Dar mereu cu aceeași echipă în spate. Aceeași “lăbuță”, de data asta ridicată pentru susținere prin vot! De către aceiași oameni, care „n-au contat pentru doamna”, dar au contat suficient cât s-o țină sus.
Dacă sunt misogini și labagii cei din acest partid, atunci întrebarea nu e ce sunt ei, ci de ce i-ai ales, stimată doamnă, de ce i-ai promovat, de ce ai depins de ei? De ce te-ai lăsat pe “lăbuța pricepută” a unor labagii!?
Este o poveste tristă despre cum poți urca decenii pe umerii cuiva și apoi să-l scuipi.
Nu este o insultă. E o radiografie. Eu așa mă simt în această “labagie colectivă”. Un partid în care liderii își disprețuiesc colegii, iar colegii acceptă disprețul în schimbul funcțiilor este, evident, un partid disprețuit și de electorat.
Acum, ”doamna” i-a numit, pătrunsă de revoltă și sensibilitate, “misogini și labagii”! Dar de mâine, obișnuită cu sforăria în care trăiește, va aduce votul tot pentru ei. Pe ideea că misoginii și labagii noștri sunt mai buni decât ai altora…
Pentru că, nu-i așa?, Partidul Labagiilor: un partid pentru (ne)liniștea doamnei!

Declarații controversate la discuțiile interne de la Vila Lac

Deputata Alina Gorghiu, președintele PNL Argeș este fost ministru al Justiției, ex-vicepreședinte și președinte interimar al Senatului, membru al Comisiei pentru Cultură.

Potrivit informațiilor apărute în spațiul public, în cadrul unei întâlniri interne desfășurate luni seara la Vila Lac, care ar fi durat aproximativ cinci ore, s-ar fi discutat numeroase subiecte sensibile privind funcționarea internă a PNL. În intervenția sa, Gorghiu ar fi afirmat direct că „oricum suntem un partid de misogini și labagii”.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *